Освіта ХХІ століття - виклики майбутнього
- Консультанти ЦПРПП
- 2 сент. 2021 г.
- 7 мин. чтения
25-26 серпня 2021 року на базі ЗОШ№3, Ліцею №4, ЗОШ №35, ЗОШ№17, ЗЗСО №22 та бібліотеки ім.Пушкіна пройшли серпневі сесії професійних спільнот вчителів міста "Марафон розвитку та впровадження НУШ" у рамках серпневої конференції освітян м.Краматорська "Освіта ХХІ століття - виклики майбутнього".
Учасники сесій ознайомились з Базовим стандартом загальної середньої освіти, особливостями формувального оцінювання, працювали у групах у ролі учня та вчителя, отримали медодичні рекомендації на навчальний рік 2021-2022. А вже 28 серпня 2021року на базі Краматорської української гімназії відбулася Серпнева конференція освітян м.Краматорська "Освіта ХХІ століття - виклики майбутнього", яку організували та профели Управління освіти Краматорської міської ради та комунальна установа "Центр професійного розвитку педагогічних працівників Краматорської міської ради"
До участі у конференції були запрошені по 5 представників закладів загальної серредньої освіти: директор, заступник директора, голова профспілки, класний керівник та молодий вчитель, та по два представника закладів дошкільної та позашкільної освіти: директор та заступник директора або методист. Конференція пройшла у новому форматі, відкриття якої відвідали заступники голови Краматорської міської ради Сташкевич Ігор Ігорович та Катальнікова Олена Геннадіївна. Після відкриття розпочав свою роботу педагогічний мейкерспейс за локаціями "Якісна школа: нові підходи до якісної освіти", "Здорова школа: здорові діти - здорова нація", "НУШ: простір освіти для сучасних українців", "СТЕМ: проблеми, перспективи, здобутки" "Дошкільна освіта: стартуємо до успіху!", "Безпечна школа: школа без насильства"


"Якісна школа: нові підходи до якісної освіти"
В межах міської конференції відбулося засідання локації «Якісна школа: нові підходи до якісної освіти» для керівників закладів освіти. Спікерами Літвиновою І.М. ( головний спеціаліст сектору роботи з експертами управління ДСЯО в Донецькій обл.) та Кірєєвою Є.Б. ( директор КУ ЦПРПП ) було представлено для директорів шкіл цікаві презентації щодо оновленої «Абетки для директора», самооцінювання , як складової якісної освіти, проєкту Державного стандарту керівника закладу освіти.
Зустріч пройшла позитивно цікавими інтерактивами ( тестування, складання карти емпатії ). Судячи по відгукам учасників професійної спільноти такий формат методичної роботи с керівниками ЗО є кориним і дієвим. З початком!!! Творчості, терпіння, наснаги.




"Здорова школа: здорові діти - здорова нація"
Локація «Здорова школа», яка плідно працювала в рамках серпневої конференції освітян міста Краматорська «Освіта ХХІ століття-виклики майбутнього», була побудована на матеріалах програми Президента «Здорова Україна» як одна з суттєвих складових.
«Здоровий і активний спосіб життя має бути в тренді, має стати якщо не національною ідеєю, то принаймні невід’ємною частиною нашої ментальності та стилю життя всього нашого суспільства»-наголосив Президент України Володимир Зеленський під час Всеукраїнського форуму «Україна 30.Здорова Україна».
Здоров’я має починатися з дитинства, тому перша складова програми - це модель здорової школи, яка включає вісім компонентів задля зміцнення здоров’я та імунітету учнів з усіх шкіл по всій території України: освітній простір, освіта в галузі здоров ‘я та безпеки, фізична культура та рухова активність, здорове харчування, медична служба. психологічна служба,, підготовка і здоров ‘я вчителів, залучення сім’ ї та громади.
В роботі локації взяли участь 32 класних керівники з усіх навчальних закладів міста. Особливу увагу спікер локації консультант КУ ЦПРПП Демченко Т.Ю. приділила питанням рухової активності учнів, організації освітнього простору , питанням здорового харчування ( реформою шкільного харчування опікується Перша леді Олена Зеленська ),Підготовці та здоров’ ю вчителів. Під час практичної роботи класні керівники ретельно складали шкільне меню, оцінювали результати опитування школярів та їхніх батьків щодо організації харчування. .навчальних закладах. Яскравою сторінкою в роботі локації стали майстер - класи вчителів- тренерів з інноваційних модулів модельної програми «Фізична культура» «Чирлідинг» - Єрохіна Н.В., учитель ліцею №8 ім. В. Стуса, «COOL GAMES» - ОльховаТ.О., учитель ЗОШ№ 25,Демидюк С.В., учитель КУГ.
Велику зацікавленість викликала презентація, в якій багато матеріалів було присвячено спортивним досягненням вчителів міста.




"НУШ: простір освіти для сучасних українців"
На локацію були запрошені молоді творчі вчителі, які ознайомилися з особливостями концепції НУШ. Однією з основних концептуальних засад освітньої реформи в Новій українській школі є створення сучасного освітнього середовища, у тому числі багатофункціонального простору, який сприятиме творчому розвитку, мотивуватиме учнів до навчання. Змінилися не лише концептуальні засади Державного стандарту освіти, а й організація та оформлення освітнього простору. Школа стає не лише освітнім ресурсом, а й осередком розвитку та співпраці як всередині, так і стосовно зовнішнього світу. Сучасне освітнє середовище створює індивідуалізоване та персоналізоване довкілля, де в кожного є можливість відшукати себе. "Що таке освітнє середовище? Яким повинно бути освітнє середовище? Які освітні осередки має включати? Яке місце відведено вчителеві?" - на ці питання шукали відповідь учасники локації а потім на практичній частині будували моделі класів, в яких враховували потреби учнів та вчителя, будували освітнє середовище, яке персоніфікує освітнє середовище школи для кожного учня як «середовище для мене».
Середовище має належати дітям. Усі діти заслуговують навчатися у такому середовищі, де забезпечуються їхні потреби – базові потреби, потреби у навчанні, додаткові потреби (для дітей з особливими освітніми потребами). У такому освітньому середовищі є баланс між навчальними видами діяльності, ініційованими вчителем, та видами діяльності, ініційованими самими дітьми. Таке середовище забезпечує можливості дітям робити власний вибір, можливості для розвитку нових та удосконалення наявних практичних навичок, отримання нових знань, розвитку свого позитивного ставлення до інших. Але середовище школи - це і про комфорт вчителя! Учитель має бути моделлю бажаної поведінки і ставлення. Дуже важливо, щоб вчителі повною мірою розуміли свою роль як моделі бажаної поведінки та ставлення до людей з повагою, добротою й відповідальністю.





"СТЕМ: проблеми, перспективи, здобутки"
Під час Серпневої конференції освітян Краматорська «Освіта XXI століття – виклики майбутнього», яка пройшла 28.08.2021 року на ряду з іншими локаціями працювала і локація для заступників директорів «STEM: проблеми, перспективи, здобутки»
Раніше подібні заходи починали зі слів «У майбутньому десятиріччі будуть нові професії, нові форми бізнесу». Ні. Майбутнє вже настало. ХХI століття принесло нам штучний інтелект, фантастичні досягнення у галузі енергоефективності, доступ до будь-якої інформації через мережу Інтернет. Водночас наш світ стає все більш непередбачуваним, непостійним, складним та неоднозначним. Чи вміємо ми пристосовуватись до умов цього нового світу, чи знаємо ми, як готувати дітей до викликів, які поставить перед нами доросле життя?
Виконавчий директор Освітньої коаліції Stem (Вашингтон) Джеймс Браун стверджує: «Майбутнє економіки лежить в площині Stem. Це професії майбутнього».
STEM – освіта – педагогічний процес (технологія). STEM – освіта спрямована на розвиток особистості через формування компетентностей, через формування світоглядних позицій, життєвих позицій з використанням трансдісциплінарного підходу до навчання, яке базується на практичному застосуванні отриманих знань у майбутній професійній діяльності.
Провідний принцип STEM – освіти це інтеграція.
STEM –освіта впроваджується через формування цінностей та ключових компетентностей, через проєктно-дослідницьку діяльність, використовуючи інтеграцію і самоосвіту. А для цього нам потрібен STEM – простір в якому є відповідне обладнання, посібники, методичний супровід. І тоді в результаті ми отримуємо соціальне визнання STEM –професій.
Які ж умови розвитку STEM –освіти в навчальному закладі.
Для цього потрібно в загалі познайомитися зі STEM, з принципами STEM –освіти, з формами і методами STEM –освіти, ознайомитися з досвідом інших впровадження STEM.
В навчальному закладі повинна бути команда однодумців, без команди не можливо повноцінно забезпечити проведення STEM – заходів.
І, звичайно, треба створити, розробити свою модель STEM – освіти, відповідно до своїх кадрових ресурсів, до своїх технологічних умов, технічних можливостей. І обов'язково повинна бути дорожня карта впровадження STEM – освіти в закладі: коли і які заходи повинні пройти щоб розроблена модель запрацювала.
На сьогодні є велика кількість напрацювань у вільному доступі з даної тематики. Якщо ви хочете рухатися в цьому напрямку знайомтеся з цим досвідом, приймайте участь у заходах з теми STEM.
Звичайно один в полі не воїн, тому розширюйте своє коло однодумців. І на сьогодні є велика кількість батьків, які інвестують у розвиток своїх дітей. Такі батьки можуть стати вашими партнерами і допомагати вам впроваджувати та розробляти модель саме для вашого закладу.
І обов’яково повинні презентуватися результати роботи. І батьки, і підприємці, і мешканці міста повинні бачити результати вашої роботи. Тоді в них буде виникати бажання підтримувати такі результати.
STEM –педагог нового покоління, перш за все позитивно налаштована людина. І будь яке запитання від учня або колеги такий педагог переформульовує на позитивний склад.
Деякі люди одразу підхоплюють якісь неординарні, інноваційні ідеї і починають активну роботу в обраному напрямку.
Але слід враховувати, що більшість людей все ж схильні йти вже протореними шляхами.
STEM навчання дає нам можливість знайти рівновагу між запитами молодого покоління на новизну і консервативними знаннями старшого покоління.
Існує безліч інноваційних методів і форм, але саме STEM дає безліч можливостей кожній дитині.
Сучасний світ перестає бути жорстко скованим традиціями, він намагається відійти від звичайного. Сучасний успіх приходить до тих, хто відкритий до змін.
В сучасних закладах освіти ці зміни можуть відбуватися через низку інноваційних методів і форм.




"Дошкільна освіта: стартуємо до успіху!"
Під час проведення у новому форматі серпневої конференції, на мейкерспейсі для працівників закладів дошкільної освіти – директорів та вихователів-методистів були окреслені сучасні тенденції розвитку дошкільної освіти країни і міста. Мейкерспейс було організовано у двох локаціях. Для директорів ЗДО Наталія Ісмаілова, головний спеціаліст управління освіти Краматорської міської ради, окреслила пріоритетні завдання дошкільної освіти 2021-2022 року: створення та забезпечення здорового, безпечного комфортного середовища для всіх учасників освітнього процесу, підвищення якості освітньої діяльності закладу, вивчення та впровадження в практику роботи ЗДО нового державного стандарту дошкільної освіти – Базового компонента дошкільної освіти, організацію освітнього процесу в разі епідемічної небезпеки, харчування дітей тощо. Ці завдання стануть за дороговказ у новому навчальному році для надання якісних послуг у сфері дошкільної освіти.
На локації вихователів-методистів консультант КУ «ЦПРПП» Ірина Скумен визначила методичні орієнтири створення універсального освітнього середовища у ЗДО. Доступна та якісна дошкільна освіта є фундаментом Нової української школи. Роль освітнього середовища дуже важлива про що зазначено в оновленому Державному стандарті - Базовому компоненті дошкільної освіти, в якому наголошується про забезпечення якості та врахування підходів до організації дошкільної освіти. Щоб вибудувати індивідуальну траєкторію розвитку дитини, потрібно думати про сам концепт поняття якості і цьому сприяє створення освітнього простору – середовища, яке об’єднує сукупність об’єктивних зовнішніх умов, факторів, соціальних об’єктів, необхідних для успішного функціонування освіти. В ході практичного інтенсиву вихователі-методисти моделювали групові приміщення з ЛЕГО. Середовищний івент дозволив педагогам презентувати макети та окреслити компоненти середовища за критеріями: сприятливе для особистого творчого розвитку дитини, для самостійної діяльності дітей, багатофункціональне для всебічного навчання і розвитку дітей, для інваріантної та варіативної освіти. Учасники мейкерспейсу схарактеризували середовище з позиції: мотивування, реалізації ініціативи, творчості, партнерства дітей, універсальності, багатофункціональності, використання дітьми і дорослими. В ході професійного діалогу спрацьовані пропозиції до рішення серпневого форуму освітян. За словами вихователів-методистів, такі зустрічі дають змогу педагогу стати на шлях змін, зростати по-новому – ефективно і з насолодою.



"Безпечна школа: школа без насильства"
У творчій атмосфері були розглянуті питання безпеки дітей, педагогів, оформлення документів що регулюють цей напрямок роботи у школах. Як рекомендації щодо створення БДДШ написання документу КБОС(кодекс безпечного освітнього середовища). Фіналом зустрічі була розроблена резолюція . Ведучими локації були консультант з питань охорони здоров'я та безпеки Шалено О. ф. і психології Ярмак В. В.



Фінальним акордом конференції стала педагогічна асамблея "Стратегічні напрями розвитку освіти м.Краматорська", на якій Дрига О.О. та Кірєєва Є.Б. підвели підсумки минулого навчального року та окреслили вектори розвитку на наступний навчальний рік.
Під час конференції клуб журналістів Опорного закладу загальної середньої освіти імені Василя Стуса яскраво висвітлив подію
Матеріали конференції можно завантажити із кейсу
Comments