top of page

Як організувати дистанційне навчання:

план дій для вчителя.

001.jpg

Наталя Котлярова, консультант КУ «ЦПРПП»

Крок 1.

Визначте, як проводитимете дистанційне навчання

Насамперед продумайте, як ви працюватимете з учнями. Дистанційну роботу можна проводити одним із способів, що описано нижче, або використовувати їхню комбінацію.

Зустрічі в режимі реального часу

Ви домовляєтеся з учнями про час, коли буде проведено прямий ефір або призначено онлайн-зустріч. На онлайн-уроці ви пояснюєте матеріали, відповідаєте на запитання учнів та запитуєте їх.

Дистанційне навчання через інтерактивні навчальні матеріали

Навчання учнів можна побудувати через інтерактивні навчальні матеріали, які містять інструкції, навчальний контент (відео, інтерактивні відео, текст, малюнки), самоперевірку, посилання тощо. За допомогою таких навчальних матеріалів учень вивчає нову тему самостійно. Для питань учнів варто створити чат для спілкування, щоб, стикаючись із труднощами, вони продовжували виконувати завдання.

Крок 3.

Визначте, як зв'язуватиметеся з учнями

Учні повинні мати точку входу, через яку вони отримують доступ до навчальних матеріалів. Можливо використовувати у роботі з учнями такі платформи: блог, сайт, месенджери, закриту групу тощо.

Крок 5.

.Врахуйте виклики, з якими можемо зіткнутися

Виклик 1. Учні, які не працювали на уроці, можуть не працювати і дистанційно. Тут немає загального правила, які можна порекомендувати кожному вчителю. Потрібно вирішувати індивідуально за кожним учнем. Для когось спрацює спільна робота з однокласниками, для когось навчальний матеріал, наданий інакше, для когось індивідуальна консультація з учителем тощо. Уникайте каральних заходів. Тимчасово це може допомогти змусити когось працювати, але для довгострокової перспективи невдала стратегія. Бажання вчитися

у цього учня так і не з'явиться.

Виклик 2. На створення навчального матеріалу буде витрачено час. Ми створюємо навчальний матеріал не для перевірки пам'яті учнів чи вміння вирішувати, а для того, щоб їх навчити. Одна річ, коли ми в класі передаємо учням те, що дуже добре знаємо, інша річ — зробити так, щоб це знання з'явилося в їхній голові, причому коли вони працюють удома.

Виклик 3. Варто продумати роботу, яку учні виконуватимуть покроково. У учнів під рукою google та однокласники у спільному чаті. Тому робота покроково має бути такою, щоб перший і другий фактор були помічниками. А для цього треба подумати над якістю завдань учнів.

Крок 2

Сплануйте роботу

Візьміть тимчасовий відрізок, наприклад тиждень, та сплануйте роботу учнів з вашого навчального предмета. Щоб організувати роботу цілісно, ​​відштовхуйтеся від навчальних результатів, яких мають досягти учні.

Поставте собі три запитання:

1. Чому хочу навчити моїх учнів (яких навчальних результатів вони досягнуть)?

2. Як учні цього навчаться (як вони досягнуть навчальних результатів)?

3. Як я можу підтримати їх у цьому (як я допоможу їм досягти навчальних результатів і як дізнатися, чи вони їх досягли)?

Виходячи з відповідей складіть собі план роботи: які навчальні матеріали треба зробити, як моніторити роботу дітей, як і коли надавати їм зворотний зв'язок.

Можна скласти план роботи й учнів. Учням план потрібен для того, щоб допомогти їм спланувати час роботи як протягом дня, так і всього навчального тижня. План роботи для учнів може містити рекомендовану дату та час для початку роботи над завданням, терміни виконання завдань, певний час для зустрічей з учителем, посилання на навчальні матеріали (якщо ви можете їх надати) або платформу, де буде йти робота.

Крок 4

Почніть створювати навчальні матеріали

Організувати навчальну роботу дистанційно означає допомогти учневі самостійно розібратися з тим, що він не знає і не вміє. А для цього у учня мають бути навчальні матеріали та завдання, посильні для тієї вікової групи, з якою ми працюємо.

До навчальних матеріалів додавайте інструкції до роботи (так, якби ви пояснили в класі), вказуйте час, який потрібен для роботи над завданням та вивчення матеріалів, необхідні стратегії, рекомендації та підказки.

Можна використовувати готові навчальні матеріали, створені кимось іншим, можна створювати самим.

Крок 6. 

Намагайтеся уникнути цих помилок

Помилка 1. Складати перелік завдань для учня. Наше завдання — не забезпечити вправами учнів, а побудувати їхнє навчання.

Помилка 2. Думати про те, як контролювати учня. У цьому випадку ми в першу чергу думатимемо про те, як і за що виставити оцінку, а не про те, як допомогти йому вчитися.

Помилка 3. Виставляти оцінку за процес навчання, а не за результат. Коли учень вивчає навчальний матеріал, працює із тестами для самоперевірки, ставить запитання, помиляється — він навчається. Цей процес ми підтримуємо своїм зворотним зв'язком та допомогою однокласників, наприклад, у спільному чаті. Коли він уже навчився, тоді ми проводимо роботу на оцінку, як підсумок тієї роботи, яку він зробив протягом якогось часу.

Помилка 4. Просити учнів фотографувати завдання та надсилати вам на пошту. Так можна робити тільки у випадку з одиничними учнями, у яких не виходить виконувати завдання і необхідний зворотний зв'язок. Інакше на вашу поштову скриньку щодня приходитимуть близько сотні листів із фотографіями учнів.

Крок 7.

Визначте, які цифрові сервіси використовуватимете

Онлайн-зустріч з учнями

Сервіси, за допомогою яких ви організовуєте онлайн-урок у режимі реального часу.

  • Zoom

Сервіс для проведення відеоконференцій та вебінарів. У безкоштовній версії можна проводити зустрічі до 40 хвилин та на 100 осіб. Учні можуть підключитися до зустрічі через телефон (рекомендується встановити програму zoom) або через комп'ютер.

  • Facebook Live

Трансляція відео прямо з Facebook. Створіть закриту групу класу, в якій можна буде запускати Live трансляції та проводити уроки онлайн. Безкоштовно. І немає обмежень у часі.

  • Instagram Live

Трансляція відео з інстаграм. Можна проводити у своєму обліковому записі. Якщо учні на вас підписані, вони отримають повідомлення про вихід в ефір. Або створити закритий обліковий запис класу і вести онлайн зустрічі там.

  • Skype

Сервіс для проведення відеоконференцій. Кожен учень повинен мати обліковий запис Skype. Створюється група класу, й у час робиться дзвінок, до якого підключаються всі учасники групи.

  • Google Meet

Простий у використанні сервіс для проведення зустрічей. Вчитель створює посилання на зустріч, за яким у призначений час проходять учні. З функціоналу доступний чат, відео та аудіо для кожного учасника.

  • 8Х8 Meet

Сервіс для проведення нарад. У безкоштовній версії можна створювати необмежену кількість онлайн-зустріч, на якій можуть бути до 50 учасників. Можна використовувати браузерну версію, мобільний додаток або інсталювати програму на комп'ютер
 

Передача навчального змісту

  • Відео

Відео можна створити через запис на камеру (телефону, наприклад), або через запис екрана
 

  • Screencast-O-Matic

Дозволяє створювати скринкасти (відео з екрана монітора), відео за допомогою веб-камери або записувати екран та зображення з веб-камери одночасно. Відео записується довжиною не більше 15 хвилин і зберігається на комп'ютері або публікується на YouTube. Рамку захоплення відео з екрана можна редагувати до потрібного розміру. Запис можна ставити на паузу та змінювати розташування рамки на екрані.
 

За допомогою цього сервісу можна:

    - записувати технічні навчалки (інструкції по роботі з програмами та сервісами);

    - записувати пояснення теми (урок, лекція);

    - записувати вправи та рішення прикладів.

  • Робочі листи у документах Google

Створюйте навчальний матеріал через документ Google і надавайте доступ учням. Кожен з них робить копію для себе, надає доступ. вчителю з правом коментування та працює індивідуально чи спільно з кимось (залежить від завдання). Зручно таким чином і моніторити роботу учнів, і спрямовувати їх
 

  • Edpuzzle

За допомогою Edpuzle вчитель може створити інтерактивні відео шляхом додавання відео або вікторини з одним правильним варіантом відповіді, або відкриті питання, або коментарі у форматі аудіо, текстові коментарі або аудіотреки. Відео додаються з різних веб-сайтів, таких як YouTube, Vimeo, National Geographic. У Edpuzzle створюється клас, і вчитель може моніторити роботу учнів з цього навчального матеріалу.
 

Тести для самоперевірки
 

 

 

За допомогою цих послуг учні можуть перевіряти своє розуміння в навчальній темі.
 

  • LearningApps

Простий сервіс, що дозволяє створювати різні програми для самоперевірки: текст із перепустками, вікторини, класифікація, інтерактивне відео тощо.
 

  • Kubbu

Інтерактивні завдання з будь-яких навчальних предметів
 

  • Quizlet

Сервіс, що дозволяє створювати флешкарти та ігри, які можна використовувати для будь-якого навчального ступеня або будь-якого навчального предмета. Quizlet найчастіше  розглядають як сервіс для вивчення іноземних слів.
 

  • H5P

Платформа, на якій можна створювати інтерактивні завдання для самоперевірки, практично на будь-який смак. Завдання передаються учням за посиланням
 

Мониторинг

 

Під моніторингом я розумію спостереження процесу навчання. І тут вказую послуги, які допомагають спостерігати за тим, як учні справляються з виконанням завдань.

 

  • Таблиця просування

Створіть у таблицях Google таблицю, до якої внесіть імена учнів (ряди) та перерахування завдань/кроків, які мають зробити учні. Учням надайте доступ для редагування. Вони заходять у цю таблицю та відзначають виконання завдання. Причому можуть відзначати зеленим, жовтим або червоним кольором залежно від того, наскільки легко впоралися із завданням.
 

  • Робота в Google-документах

Учні можуть працювати разом у документах Google над завданнями або індивідуально. Вчитель може відстежувати просування учня за завданням, коментувати виконання завдання, спрямовувати учня.
 

  • Teacher.Desmos

Для учителів математики. Це середовище підходить для всіх груп цифрових інструментів, про які я писала: створення навчального матеріалу, моніторинг, самоперевірка, зворотний зв'язок. Вчитель математики розробляє інтерактивні завдання, потім надає доступ до роботи учням і стежить за їх діяльністю як реального часу. Неймовірно зручно.
 

  • Classtime

Гасло платформи більше часу для вчителів для роботи з учнями. Зручний сервіс для створення інтерактивного матеріалу різних типів (вікторина, істина/брехня, класифікація, сортування, виділення тексту) та моніторингу навчального процесу.
 

  • Formative

Formative інструмент формуючого оцінювання, який дозволяє в режимі реального часу відстежувати процес роботи учнів, будь-якої миті коментувати їх роботи та залишати конструктивний зворотний зв'язок.
 

За допомогою цього інструменту вчитель створює навчальний матеріал, який може містити:

  • контент (картинка, текст, біла дошка, відео та вбудований код embed);

  • завдання (вікторина, додавання короткої відповіді, додавання повної відповіді, демонстрація своєї роботи, питання з вибором кількох правильних відповідей, істина/брехня);

  • додаткові питання (додати аудіовідповідь, класифікацію та встановити послідовність), але ця опція працює тільки в платній версії.
     

  • Wizer

За допомогою Wizer ви створюєте неймовірно красиві по дизайну робочі листи, які містять інтерактивні завдання та дозволяють вчителю швидко надавати учням зворотний зв'язок
 

Зворотній зв'язок

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Сервіси, за допомогою яких ви отримуєте зворотний зв'язок від ваших учнів.

  • Direct Poll

У цьому сервісі можна створити опитування за лічені секунди. Використовуйте його для отримання зворотного зв'язку від учнів. Питання можуть бути рефлексивні, навчальні чи створені для проведення голосування.
 

  • Google

За допомогою форм можна створити навчальний тест, форму зворотного зв'язку та анкету.
 

  • Quizizz

Сервіс для створення вікторин. Учні проходять вікторину, а вчитель бачить статистику щодо кожного учня.
 

  • Kahoot

За допомогою Kahoot також створюються вікторини. У зв'язку з карантином, розробники запропонували функції пакету Преміум використовувати безкоштовно. Обов'язково спробуйте їх
 

Платформи для навчання
 

Через ці платформи зручно вибудовувати навчальний процес: розміщувати навчальні матеріали, проводити обговорення, отримувати та надавати зворотний зв'язок.

  • Google Classroom, Google Sites, Блог

Використовуйте будь-яку платформу, яка є зручною для вас.
 

  • Закрита група у соціальних мережах

Наприклад, facebook - група, доступ до якої є у всього класу. Зручно бути на зв'язку з учнями і можна проводити онлайн-уроки.
 

  • Canva

Цього року у міжнародному форматі було запущено соціальний проект Canva для освіти. Тепер ця платформа надає можливість створення віртуального класу та проведення командної роботи.

Я намагалася у статті торкнутися всіх важливих аспектів, пов'язаних з організацією навчальної роботи дистанційно. Якщо у вас є запитання, запрошую на консультації.

 

Нехай дистанційне навчання буде плідним!  Успіхів!

002.png
005.png
006.png
004.png
003.png
bottom of page